Take It Easy

Narušení Ramonovy ústní integrity

 

Dne 26.10.2007 v 11.54 středoevropského času byla nenávratně narušena ústní integrita Ramona Esteveze.

Pozorný čtenář si jistojistě položí otázku, kam civilizovaný svět 21. století spěje, když dopustí uskutečnění tohoto barbarského činu. Nepozorný to přeskočí a nalistuje další kapitolu.

Osmička vlevo nahoře je taková nenápadná stolička, které si běžný majitel častokrát ani nevšimne. Je tak důmyslně zašitá za horní řadou tesáků, že občas i zkušený dentista (o dentistkách nemluvě) na ní zapomene. Většinou když má prasklou žárovku v ordinaci. Často k těmto obskurním incidentům dochází v Rumunsku. Politický trapas se odehrál před dvěma lety v Bukurešti. Při návštěvě mongolského ministra zdravotnictví Jehuda Jagody vyšly všechny osmičky vlevo nahoře na neplánovanou demonstraci před sídlo rumunské vlády a deklarovaly zahraniční návštěvě neschopnost své vlády čerpat z evropských fondů jednorázové dotace na pořizování mezizubních nitek. Za Vítětným náměstím se k nim přidaly i sedmičky vpravo nahoře. Největší transparent o rozměrech 4cm x 7,5cm s textem „Ty Vaše politický žvejky už Vám žvejkat nebudeme!“ nesli v čele dva postarší Bílí tesáci. Jack London prostřednictvím astrologicko-telekineziologické korespondence propůjčil propagační práva po dobu konání protestní akce hlavnímu aktéru – zažloutlému Řezáku. Pokojný brífink - několikrát nevkusně narušen všudypřítomným zubním kamenem - byl klidným způsobem rozprášen prostřednictvím dvou zubních asistentek a jedné zubní vrtačky, poháněné dvěma monočlánky AAA 1,2 V. Ve světle dnešních dnů však víme, že celá tato akce nedosáhla svého cíle a byla tak nějak „politicky bezzubá“.

Tak tyhlety osmičky vlevo nahoře si žijí svůj vlastní život, aniž byste cokoliv tušili. Mají svou historii, kořeny i ambice. Ramonově osmičce vlevo nahoře bylo      30 let, když byla nechutně terminována zcela cizí dentistkou, která navíc neměla žádný osobní vztah k tomuto zubu. Marně se snažila tento fakt mírnit svojí vtipností a žoviálností, neumně skrývanou pod bílým pláštěm a dětskou tvářičkou. Byla narušena zvlášť hrubým způsobem ústní integrita Ramonovy osobnosti. Celá tato stomatologická anabáze započala nenápadně zhruba před dvěma měsíci při konzumaci hovězího rostbífu s hranolkami a tatarskou omáčkou. Dopolední bowlingové zápolení se rozhodl Ramon Estevez – do té doby skálopevně přesvědčen o neměnné doživotnosti všech svých tesáků, včetně stoličky vlevo nahoře – zakončit touto staroanglickou delikatesou. Už na začátku oběda cítil vnitřně jakousi nepopsatelnou, rozpolcenou náladu svých zubů v puse. Vyjma levého řezáku, který si od roku 1993 žije svůj vlastní život. V té době byla totiž jeho fixace lehce narušena kvůli neintelektuálské výměně názorů v nejmenovaném podniku na nejmenované diskotéce po požití nejmenovaného množství alkoholu. Zvláštní místo mezi všemi zuby zaujímala u něho právě osmička vlevo nahoře. Její nezastupitelná pozice při drcení tužších částí masa i jiných poživatin se do té doby zdála neotřesitelná. Během třiceti let, kdy nahradila první a tudíž nezkušenou předchůdkyni, prokazovala svému majiteli neocenitelné služby. Co ta toho musela překousnout! Těch příchodů, pozdních odchodů, dramatických rozchodů, neoblíbených flax, zaschlých žvýkaček, nikotinových výparů, usazených kávových zrnek…. Osmička vlevo nahoře si byla velice dobře vědoma svého výsostného postavení mezi ostatními řezáky, špičáky, třenovými zuby a dalšími stoličkami. Nikdy to však nedávala svému majiteli okatě najevo – a ten si jí za tuto vlastnost velice vážil. Byl to takový černý, mlčenlivý dříč, který vždy pomohl překousnout i ty nejhorší časy.

Od rostbífové historky uběhly dva měsíce a Ramon se rozhodl udělat přítrž všem spekulacím ohledně nálad svých zubů. Jeden pozdně-letní podvečer měl uvést do chodu sled následujících událostí. Pravá ruka, která do té doby neznala osobně osmičku vlevo nahoře, se s ní seznámila. Do té doby probíhala taková neformální setkání na úrovni zubních kartáčků …. a v intimních chvilkách i s párátky. Ovšem srpnové osobní seznámení nebylo vůbec radostné. Naopak …. bylo takové patetické až melancholické. Třicetistupňové, oboustranné vychylování osmičky vlevo nahoře z dásně za permanentní bolesti bylo to tragické zjištění, které fakticky předurčovalo budoucí osud této sympatické stoličky. Nepříjemné první seznámení. Bylo to – jako by na první rande přišel kluk s naštíplou páteří. Ruka to těžce nesla … a o mozku nemluvě. Na rozdíl od ní, už věděl, že roky tohoto dříče jsou už pomalu sečteny. V prvních okamžicích ještě ožily myšlenky na amaterskou fixaci prostřednictvím ovesných vloček, ale každým dnem se tato varianta zdála čím dál tím více nepravděpodobnější. Každodenní prudká bolest levé tváře při překousávání každodenních útrap byla větší a větší. V polovině září se odhodlává Ramon k zoufalému kroku. Telefonické objednání finální exekuce svého miláčka nese velmi těžce. Zubní kat určil termín popravy. 26.10. 2007 v 11.30. Měsíc a půl měl Ramon na loučení se svým miláčkem. Každý večer četl své stoličce pohádky o zubních pastách a černou práci přenechával osmičce vpravo nahoře. Na půl s osmičkou vpravo dole. Taková vynucená pracovní dovolená před smrtí. Setkávání pravé ruky s osmičkou vlevo nahoře bylo v této době intenzivnější a všichni na něj budou rádi vzpomínat. Den popravy se rychle přiblížil.

Pátek, šestadvacátého října létapáně 2007 je neobyčejně obyčejný den. Koruna posiluje. Ceny ropy stoupají a okluzní fronta se přehnala neplánovaně nad českokrumlovským zámkem. Místopředseda vlády sděluje národu, že 3,5 milionu korun českých, které v r. 1998 uložil na tři účty, našel tenkrát v kuchyni pod stolem, když nechtěně rozbil porculánové prasátko. Obyvatelé českobudějovické biskupské ulice nemají ani ponětí, že v jejich ulici, dojde zanedlouho k zubní vraždě.

11.54 – bývalá osmička vpravo nahoře už změnila bydliště. Nyní je z ní osmička uprostřed nerezové nádobky. Úplně obnažena a v celé své kráse.        MUDr. Huttnerová se usmívá. Ramon Estevez koulí očima a je překvapen. Čekal masakr motorovou pilou, ale ten se nekonal. Vše proběhlo hladce a bezbolestně. Jen ty pocity jsou smíšené. Byla nenávratně a jednou provždy narušena jeho ústní integrita. Osádka zubních nájemníků už je nekompletní. A první šel největší dříč. Sbohem má lásko a děkuju ti za všechno, co jsi musela během třiceti let překousnout. Ženský nezáviďte! Až jednou srostete s Ramonem jako tenhle miláček, tak se taky bude s Vámi loučit tak dojemně. Nashledanou v příštím životě!

 

Povídka ke stažení ve formátu PDF:

RamonEsteveZ-Narušení Ramonovy ústní integrity.pdf (95,5 kB)